Derneğimizden gönderilen bilgilendirme, haber ve duyuru içerikli sms ve mailleri alamayan üyelerimiz isimlerini en kısa zamanda dernek müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir.

 

Devrim kapıda!

 

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Kuddusi Müftüoğlu, Türk hakemliğinin çehresini değiştirecek projelerini Milliyet'e anlattı.

 

Süper Lig’e yükselme yaşı 22, bırakma yaşı ise 47 olacak. Klasmanlar UEFA’daki gibi hem Ağustos, hem Ocak ayında açıklanacak. Dört yıl sonunda hedef Süper Lig’de 20, 1. ligde 18 tane profesyonel hakem. UEFA’da elit kategoride 2, first kategoride 3 hakem...

Kuddusi Müftüoğlu 22 yıllık hakemlik kariyerinden sonra Merkez Hakem Kurulu başkanı olarak atandığında pek çok kişi dudak bükmüş, kendisini ve ekibini deneyimsiz olmakla eleştirmiş, daha ileri gidenler ise 6 ay içinde pes edeceği iddiasında bulunmuştu.

Evet, Müftüoğlu eski MHK başkanlarına göre gençti. Hatta bu atama ile en genç kurul başkanı unvanını almış, kurul üyelerini de aynı kıstasla belirlemişti. 1.5 yıl önce hakemliği gözyaşları içinde bırakırken, camiadan kopmayacağını söyledikten sonra en üst düzeyde hizmet hedefi koyan Müftüoğlu, bugün tam da istediği yerde. Kendi seçtiği takım arkadaşlarıyla “devrim” niteliğinde projeleri uygulamaya koymak için kolları sıvamış durumda.

“Devrim” sözcüğünü duyunca sakın burun kıvırmayın. Müftüoğlu MHK’si 6 ay içinde önceliklerini sıraya koyup projelerini hayata geçirdiğinde Türk hakemliğinde bir değişim süreci başlayacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

İstanbul’da bugün başlayacak 2015-16 sezonu hakem yaz eğitim semineri öncesi Milliyet aracılığı ile ses getirecek açıklamalar yapan Kuddusi Müftüoğlu sorularımızı bakın nasıl yanıtladı:

Gelmiş geçmiş en geç MHK başkanısın. Bunun bir dezavantaj olduğunu ve görevin deneyim gerektirdiğini ileri sürenler var. Senin düşünceni öğrenebilir miyiz?
“Tam tersi, bu durum ben ve kurulum için avantaj. Kısa bir süre önce aynı kadronun içinde idim. Onların şikayetlerini, dertlerini, beklentilerini çok iyi biliyorum. Bir defa iletişimimiz iyi. Klasman düşürdüğümüz 4 arkadaşı arayarak haberi medyadan öğrenmesinler diye durumu anlattım. Teşekkür ettiler. İsteyen her hakem bana ulaşabilir, konuşabilir. Dolayısıyla kısa vadede sorunları çözmek adına fırsat olarak görüyorum. 22 yıl hakemlik yaptım. Bunun 15 yılı süper lig hakemliği. İyiyi de kötüyü de ayıracak deneyimimiz var, kimse endişe etmesin.”

Hemen şunu da soralım. Bu göreve siyaseten getirildiğin ve kurul üyelerini kendin seçmediğin iddiaları var.
“(Gülerek) Cemal ağabey yukarıda Allah var. Kimseyi aramadım, teklif bana geldi. Ekibimi de ben seçtim. Bunun sevabı da günahı da bana ait. Genç ve deneyimli isimler birarada. Bu bir takım oyunu, biz de iyi bir takımla Türk hakemliğini yöneteceğiz.”

Yılda iki klasman

Göreve gelen her yeni kurul vaadlerde bulunur, projeler ortaya koyar ancak görev sürelerini tamamlamadan bir vesile ile ayrılırlar. Sizin hedefiniz ne?
“Önce şunu söyleyeyim. Biz planlamamızı Yıldırım Demirören federasyonunun görev süresiyle tanımladık. Yani 2019 Haziran’a kadar burada olacağımızı düşünüyoruz. Yanımızda bizi destekleyen ve her daim yardımcı olacağına inandığımız bir federasyon var. Kısa vadeli projelerimize gelince. Yarın (bugün) TFF yönetim kurulu ile toplantımız var. Talimatta önemli değişiklikler yapacağız. Bunların ilki klasman belirlemeleri. Biliyorsunuz bizde klasmanlar sezon öncesi açıklanır. Şimdi, tıpkı UEFA’daki gibi biz de yılda iki kez performans değerlendirmesi yapacağız. Biri Ağustos ayında, diğeri Ocak ayında devre arası olacak. Başarılı olan beklemeden yukarı çıkacak, olamayan alt kategoriye inecek. İkinci değişiklik, hakemlik yaşında olacak. Süper Lig’e yükselme yaşını 22’ye düşürüyoruz. Bırakma yaşını ise 45’ten 47’ye çıkarıyoruz. Kadromuz hem genç, hem deneyimli olacak. Başlama ve bitiş yaşlarını bu yüzden çok önemsiyoruz.”

Sayı dokuz olacak

Araya giriyorum, hakemliği sezon sonunda bırakan kuzenin Kamil Abitoğlu bu işe çok üzülecek. Yine gülerek, “kısmet değilmiş abi” diyor...
“Biliyorsun, geçen sezon deneme amaçlı 6 arkadaşımız profesyonel kadroya geçmişti. Biz sayıyı 9’a çıkaracağız 6 ismin yanına Tolga Özkalfa, Halis Özkahya ve Bülent Yıldırım da eklenecek. Oturup konuşacak, şartlarda anlaşırsak yeni sezona 9 profesyonel hakemle başlayacağız.”

Hedef 2019 dedin. Ne planlıyorsunuz 4 yıl içinde?
“Çok net söylüyorum. Süper Lig’de 20 profesyonel hakem. 1. ligde 18 tane profesyonel hakem. UEFA’da elit kategoride 2, first kategoride 3 hakem. 2019’a kadar kadın ve plaj futbolu hakemliğinde 1’er elit isim. Bunu gerçekleştirdiğimizde kendimizi başarılı göreceğiz. Ama en öncelikli işimiz eğitim olacak. Her şehre bir eğitimci, 14 bölgeye de onları koordine edecek üst düzey eğitimciler görevlendireceğiz. Bunun için Profesyonel Hakem Koordinatörlüğü getiriyoruz.”

Yeni transferler yolda!

Nasıl bir üst klasman kadrosu olacak bu sezon?
“Evet hakemlikle fizik ve yabancı dil önemli. Lakin bizim için en değerlisi iyi hakem olması. Mevcut kadroda geçmiş yıllarda şans bulamayan arkadaşlarımız var. Ben olayı şöyle görüyorum. Eski teknik direktör bu isimleri oyun sistemine uygun görmemiş ve kulübede bekletmiş. Biz bu arkadaşlarımızı tekrar kazanacağız. Aralarında inandığımız ve güvendiğimiz hakemler var. Bunlara yeni transfer diyorum. Görevi vereceğiz, çıkıp yönetecekler. Top onlarda.”

Görev bölümü yaptınız mı? Örneğin etapları kim belirleyecek?
“Haftalık etapları ben ve Bünyamin Gezer yapacak. Bir arkadaşımız  da raportör olacak. Gözlemci atamaları Erdal Güleç ve Sadettin Güler’e emanet. Atamalarda önce adalet sağlayacağız, sonra Allah’tan adalet bekleyeceğiz.”

Uilenberg değil, MHK

Uilenberg bir yıl daha kalacak. Eğitim anlamında büyük katkıları oldu. Ancak son sözü o değil, MHK söyleyecek. Geçmişte bunun sıkıntısını çektik, kafa karışıklığı yaşandı.

Söz eğitime gelmişken. Jaap Uilenberg ile yola devam edecek misiniz?
“Evet bir yıl daha birlikteyiz. Uilenberg’in eğitim anlamında büyük katkıları oldu, öyle de devam edecek. Ancak şu hususun altını çizmem gerek. UEFA eğitmeni olarak son sözü Uilenberg değil, MHK söyleyecek. Geçmiş dönemlerde bunun sıkıntısını çektik, kafa karışıklığı yaşandı. Biz UEFA Konvansiyonuna üyeyiz, böyle devam edeceğiz. UEFA’da son sözü kim söylüyor? Hakem Komitesi. Bizde de MHK olacak.”

Scaut ekibi

Bugün başlayacak seminerde ana konular ne olacak? Hangi uyarıları yapacaksınız?
“8 ana başlığımız var. İtirazlar, kontrolsüz hareketler, Elle oynamalar, maç kontrolü, yer alma, işbirliği, yardımcı, dördüncü ve ilave hakemle işbirliği. Zaten hakemlerde sorun bu konularda yaşanıyor. En alt seviyeye indirmek amacımız.”

Genç hakemlerin keşfi ve gelişimi ile ilgili ne düşünüyorsunuz?
“Orta vadeli planımız şu; Tıpkı futbol takımlarında olduğu gibi bir Scaut ekibi kuracağız. Bu ekip ülkenin her yanındaki genç hakemleri ve hakem adaylarını belirleyip takibe alacak. Bölgesel eğitim projeleri aracılığı ile gelişimlerine katkı sağlayacak ve üst kategorilere taşıyacağız. Sürekli maç yönetmeleri sağlayarak terfi ettiklerinde zorlanmadan görev almalarını sağlayacağız.”

Gözlemciler rahat olacak

Gözlemcilik müessesinde reform var mı?
“Süper Lig için sorun yok. Alt liglerdeki gözlemcileri daha özgür hale getireceğiz. Raporlarını daha rahat yazmaları için üzerlerindeki ceza korkusunu kaldıracağız. Raporlar sadeleşecek. Neden? Bakıyorsunuz gelen raporlarda hakem hep 8.3-veya 8.4 alıyor. Genç ve tecrübesizler, bu kadar iyi not olur mu? Hiç mi hata yapmıyor o hakemler. Bu yüzden yeni düzenleme şart.

Her MHK’nin kendine göre bir ödül-ceza sistemi vardı. Sizinki ne olacak?
“Öncelikle sistem işleyecek. Başarının elbette bir karşılığı olacak. İyi ile kötü aynı kefeye konur mu? Başarılı olan maddi ve manevi desteklenecek. Hata yapan ise karşılığını görecek. Kimseye önyargılı değiliz. Zaman içinde bunu göreceksiniz.”

İnsana yatırım yapıyoruz

MHK Başkanı Müftüoğlu orta vadeli projeleri için de Süper Lig dışında her maçı yönetecek 20 kişilik bir kadro oluşturacaklarını ifade etti. Bu kadrodaki hakemlerin sürekli maç yöneterek gelişimlerinin sağlanacağını belirten Müftüoğlu, Süper Lig’deki ilave hakemlikle ilgili olarak da, “Bu UEFA’nın sahiplendiği bir proje. Asla vazgeçmek gibi bir düşüncemiz yok. Bu sayede maç içindeki hataların asgariye inmesini hedefliyoruz. Bazı Avrupa ülkelerinin bunu uygulamıyor olması ve FİFA’nın çizgi teknolojisi fikrimizi değiştirmez. İnsana yatırım yapıyoruz. Hata elbette olacak. Eğitimlerimizin amacı da. Bugün başlayacak seminerdeki konu başlıklarımızdan biri de hakem, yardımcı, ilave ve dördüncü hakem işbirliğidir” dedi.

Hakem semineri başlıyor

Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu, 2015-2016 sezonu öncesinde üst klasman, üst klasman yardımcı, ilave yardımcı, FIFA kadın ile FIFA kadın yardımcı hakemleri, Yaz Semineri’nde kampa alacak. Limak Eurasia Luxury Hotel’de 28-31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenecek seminere, TFF Yönetim Kurulu üyeleri, Merkez Hakem Kurulu Başkanı Kuddusi Müftüoğlu ve MHK üyeleri katılacak. Yaz Semineri’nde UEFA ile MHK’den eğitimciler de görevli olarak yer alacaklar. Seminerin açılış töreni 30 Temmuz Perşembe günü saat 14.00’te başlayacak ve medya mensuplarına açık olacak.

Profesyonel hakem kadrosu

MHK’nin listesinde, FİFA kokartlı hakemler Cüneyt Çakır, Hüseyin Göcek, Barış Şimşek, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Halis Özkahya, Tolga Özkalfa, Fırat Aydınus ve Bülent Yıldırım olacak.

Kuddusi Müftüoğlu, Riva’da kolları sıvadı, hummalı bir çalışmaya başladı. Müftüoğlu hakemlik camiasına yeni bir soluk getireceklerini belirtti.

 

Bölgesel Gözlemcilerimizden Sayın Ozan CANYURT' un amcası Metin CANYURT vefat etmiştir. Cenazesi 2 Ağustos 2015 Pazar (Bugün) günü ikindi namazına mütakiben İstanbul Çengelköy ATA-2 sitesi içindeki Birlik camisinden kılınacak cenaze namazından sonra defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesine başsağlığı dileriz.

Ozan CANYURT Cep: 0 554 557 50 17

TFFHGD ANKARA ŞUBESİ

 

Ulusal, Bölgesel ve Kadın Klasman Hakem ve Yardımcı Hakemlerimizin Fiziksel Yeterlilik Testleri 7 Ağustos 2015 Cuma günü yapılacaktır. Klasman Hakemlerimiz ve Klasman Gözlemcilerimizin Seminer yeri ve saati ile Klasman Hakemlerimizin Atletik test yeri ve saati daha sonra duyurulacaktır. 
 
İL HAKEM KURULU

2015-2016 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar belirlendi. 2015-2016 sezonunda amatör lisans işlemi bedelleri ve uygulamaları, amatör futbol müsabaka ve disiplin uygulamaları, amatör liglerde yaş, statü, liglerin başlangıcı ve bitiş tarihlerinin yer aldığı uygulama esaslarını içeren 2015-2016 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar Kitabı, 28 Temmuz 2015 tarihli TFF Yönetim Kurulu toplantısında kabul edilerek yürürlüğe girdi.

 


2015-16 Sezonu Amatör Futbol Ligleri Uygulama Kitabı

 

Not:  Amatör Futbol Ligleri Uygulama Kitabına Doküman Bankası menüsünden daima ulaşabilirsiniz.

Merkez Hakem Kurulu'nun 2015-2016 Sezonu'nda görev alacak hakem, yardımcı hakem ve gözlemcileri belirlemesi sonucu terfi eden üyelerimizi tebrik eder, yeni sezonda tüm hakem ve gözlemcilerimize başarılar dileriz.
 
Ankara İl Hakem Kurulu            TFFHGD Ankara Şubesi
 
Terfi Eden Üyelerimiz
 
Sürhat Müniroğlu             Üst Klasman Gözlemcisi
Mehmet Emre Atasoy      Üst Klasman Hakemi
Bülent Günen                  Ulusal Gözlemci
Ferhat Gündoğdu            Bölgesel Gözlemci
Bora Budak                      Bölgesel Gözlemci
Muharrem Yılmaz            Bölgesel Gözlemci
Neşet Merdin                   Bölgesel Gözlemci
Ayhan Akgöz                   Bölgesel Gözlemci
 
 
 
 

Türkiye Futbol Federasyonu, 2015 - 2016 Sezonu'nda görev alacak hakem, yardımcı hakem ve gözlemcilerin klasmanlarını onayladı.2015 - 2016 Sezonu Klasman Listeleri için tıklayınız...

İl Gözlemcilerimizden Sayın Hüseyin BALCI' nın kızı 1 Ağustos 2015 Cumartesi günü mutluluğa ilk adımını atıyorGenç çifti candan kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat geçirmelerini dileriz. 

Davetiye

Hüseyin BALCI: 0 506 673 58 42

TFFHGD ANKARA ŞUBESİ

İl Hakemlerimizden Sayın Murat AYDIN 1 Ağustos 2015 Cumartesi günü mutluluğa ilk adımını atıyorGenç çifti candan kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılı bir hayat geçirmelerini dileriz. 

Davetiye

Murat AYDIN: 0 507 784 55 08

TFFHGD ANKARA ŞUBESİ

TFFHGD Genel Başkanımız Sayın Dr. Abdurrahman Arıcı ve Yönetim Kurulu'nun girişimleri, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Sayın Yıldırım Demirören'in olurlarıyla İl Hakemlerimize yaptırılan Lotto formalar Derneğimize gelmiştir. Yeni sezon öncesi dağıtılacak olup, bu hizmetin gerçekleşmesini sağlayan Başta Türkiye Futbol Federasyonu Başkanımız Sayın Yıldırım Demirören ve Yönetim Kuruluna, Genel Başkanımız Sayın Dr. Abdurrahman Arıcı ve Yönetim Kuruluna Ankara Hakemleri adına şükranlarımızı sunarız.
 
TFFHGD Ankara  Şubesi Yönetim Kurulu

Ankaradan Üst Klasman Gözlemciliğine Teklif edilen Eski MHK Üyemiz, Ulusal Mentör ve Eğitimcimiz Sayın Sürhat MÜNİROĞLU' na Başarılar Dileriz.

Ankara İl Hakem Kurulu            TFFHGD Ankara Şubesi

EĞİTİM DUYURULARI

Basına Yansıyan Sezon...
Basına Yansıyan Sezon...
TFFHGD ANKARA ŞUBESİ 2014/2015 sezon açılışımız basında geniş yer buldu. Basında çıkan haberleri...
UEFA FIFA Hakem Gelişim...
UEFA FIFA Hakem Gelişim...
  UEFA FIFA Hakem Gelişim Programları 2013-1 DVD’sini aşağıdaki linkler üzerinden download...
The YoYo Fitness Test
The YoYo Fitness Test
Video İçin Tıklayınız.  
YoYo Sunumu
YoYo Sunumu
Yo-yo Sunumunu indirmek için TIKLAYINIZ
18 Ağustos 2013 Bölgesel...
18 Ağustos 2013 Bölgesel...
18 Ağustos 2013 Bölgesel Seminer Görüntülerine https://www.facebook.com/TFFHGDAnkara adresinden...

GEÇMİŞ DUYURULAR

İş Arayanların Dikkatine
İş Arayanların Dikkatine
  Üyelerimizin Dikkatine; Bilim İlaç, şirketine; 2 veya 4 yıllık üniversite mezunu 30 yaşını...
Hakemlerin Şampiyonluk...
Hakemlerin Şampiyonluk...
  13 Haziran 2013 Perşembe günü saat: 20.00 de Buda mı Gol Değil ve Bülbülspor arasında...
GÖNÜLLÜ YARDIMCI OLAN ÜYELERİMİZ
  • Hatırlatmalar
  • Ankaradaki Parklar
  • Sahalar
  • Hakemliğin Tarihçesi
  • Ödüllerimiz

DUYURU

 
Derneğimizden gönderilen bilgilendirme, haber ve duyuru içerikli sms ve mailleri alamayan üyelerimiz isimlerini en kısa zamanda dernek müdürlüğüne bildirmeleri gerekmektedir.
ZiYARETÇİ DEFTERİ

 

 

Akyurt Futbol Sahası

Altındağ Futbol Sahası

19 Mayıs 1 Nolu Sahası

19 Mayıs 2 Nolu Sahası

Ayaş Futbol Sahası

Bala Futbol Sahası

Beypazarı Futbol Sahası

Çamlıdere Futbol Sahası

Cebeci İnönü Sahası

Anıttepe Avni Bulduk Sahası

Çubuk Futbol Sahası

Haymana Futbol Sahası

Kalecik Futbol Sahası

Kazan Futbol Sahası

Kızılcahamam Futbol Sahası

Nallıhan Futbol Sahası

Polatlı Futbol Sahası

Polatlı Futbol Sahası

Pursaklar Futbol Sahası

Şereflikoçhisar Futbol Sahası

Yenimahalle Hasan Doğan Futbol Sahası

Sincan Futbol Sahası

Batıkent Futbol Sahası

 

 

TÜRKİYE'DE FUTBOL HAKEMLİĞİ

Türkiye'de ilk futbol oynayanlar aynı zamanda ilk hakemlerde olmuşlardır. Önceleri, kendi takımının maçı olmayan futbolcular, diğer takımlar arasındaki maçlarda hakemlik yaparken, zaman ilerledikçe hakemler de mümkün mertebe eski ünlü futbolcular arasından seçilmeye başlamıştı.

 

Sürekli olarak hakemlik yapan ilk kişi; Türkiye'de futbolu ilk oynayanlardan biri olan ve aynı zamanda İstanbul Ligi'ni de kuran kişi olarak tanınan İngiliz James Lafontaine'dir. Onu kısa aralıklarla Kadıköy takımının eski sağ açığı Kinon ile Rum Elpis takının kalecisi Vasiliadis efendiler izlemişlerdir. Futbol hakemi olarak adı tespit edilen ilk Türk, 1907 yılında Kadıköy ile Moda takımları arasındaki zorlu ve iddialı lig maçını yönetmiş olan Fuad Hüsnü Kayacan'dır. Aynı zamanda "İlk Türk Futbolcusu" olmakla maruf Fuad Hüsnü Kayacan'ı çok geçmeden diğer Türk hakemleri izlemişlerdi. Bunlar da Galatasaraylı Ali Sami Yen, Altınordulu Raşit Aydınoğlu, Fenerbahçeli Nasuhi Esat Baydar, Said Selahattin Cihanoğlu ve Galip Kulaksızoğlu beylerdi.

Content 7

Sitemiz için Internet Explorer 9.0 veya üstü bir tarayıcı kullanmanız önerilir. Eğer tarayıcı sürümünüz daha eski ise lütfen tıklayın.

Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Ankara Şubesi Resmi İnternet Sitesi © Copyright 2010 BABAGİRAY